• TESAŘ

• Absolventi oboru tesař se naučí stavět konstrukce dřevěných pozemních staveb, obrábět dřevo nebo číst stavební výkresy.
            Zaměření: stavební činnosti v oblasti dřevěných konstrukcí
            Podmínky přijetí: úspěšné ukončení povinné školní docházky, zdravotní způsobilost, schopnost práce ve výškách

Jako absolvent se uplatníš ve stavebních firmách.

Možnost poskytnutí stipendia.

Možnost dvouletého nástavbového vzdělávání ukončené maturitní zkouškou.
          • Organizace výuky: Teoretická výuka a odborný výcvik se střídají ve 14 denním cyklu (týden/týden). Teorie probíhá v budově na ulici Bulharská 8, Šumperk. Odborný výcvik se realizuje v dílnách areálu Rapotín a na reálných stavebních zakázkách. Žáci vyšších ročníků jej mohou absolvovat u smluvních partnerských firem.

Občanská nauka, Fyzika,
            Stavební konstrukce, Výrobní zařízení, Tělesná výchova, Biologicko-chemické, vzdělávání a ekologie,
            Ekonomika, Odborné kreslení,
            Materiály, Technologie,
            Odborný výcvik, Matematika
          • Profil absolventa: Používá odbornou terminologii. Využívá pracovní pomůcky, nářadí a stroje. Čte stavební výkresy. Zhotovuje jednoduché tesařské náčrty. Hotové dílo zaměří a zakreslí do výkresu. Popíše techn. postup práce. Rozměřuje a zakládá jednoduché tesařské konstrukce podle prováděcího výkresu. Organizuje pracoviště, ručně opracovává a strojně obrábí dřevo. Rozeznává vady dřeva a volí ochranné prostředky. Po zaškolení provádí jednoduché pokrývačské a klempířské práce. Stanoví spotřebu materiálu. Orientuje se v cenových propočtech. Dodržuje předpisy BOZP. Chrání životní prostředí. Zákazníkovi je schopen poskytnout radu při volbě materiálu. Pracuje s PC na uživatelské úrovni.

Absolvent se uplatňuje ve stavebních firmách. V povolání tesař, dělník v provozech u výrobců dřevěných konstrukcí a staveb nebo v živnostech.

Provádí základní tesařské práce na pozemních stavbách, zhotovuje bednění betonových konstrukcí, montuje tesařské konstrukce střech včetně osazování střešních oken. Zhotovuje konstrukce dřevěných pozemních staveb a pomocné tesařské konstrukce.